Na podlagi 17. člena Statuta Slovenskega kluba za hrte z dne 29.03.2024 je Upravni odbor na seji dne 22. 4. 2024 sprejel

DISCIPLINSKI PRAVILNIK

Na podlagi 17. člena Statuta Slovenskega kluba za hrte z dne 29.03.2024 je Upravni odbor na seji dne 22. 4. 2024 sprejel

DISCIPLINSKI PRAVILNIK

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen
Ta pravilnik določa disciplinske kršitve in ukrepe proti kršiteljem ter postopke in organe za ugotavljanje disciplinske odgovornosti in izrekanje ukrepov.
2. člen
Disciplinski postopek se sme predlagati oziroma voditi le proti fizičnim osebam, ki so člani Slovenskega kluba za hrte (v nadaljevanju: SKH).
3. člen
Pravilnik se uporablja za kršitve, storjene doma in v tujini.
4. člen
Nihče ne more biti odgovoren za kršitev, ki v času storitve ni bila določena kot kršitev. Kršitelj je odgovoren za kršitve, storjene namenoma ali iz hude malomarnosti. Isto velja tudi glede povzročene škode. Disciplinska odgovornost nastane s storitvijo ali opustitvijo.
5. člen
Kršitelj ima pravico, da se zagovarja sam ali ima zagovornika, ki ga izbere sam. Zagovornik je lahko vsaka opravilno sposobna polnoletna oseba. Kršitelju se ni treba zagovarjati, če tega ne želi.
6. člen
Medsebojni osebni spori, žalitve in obrekovanja, ki ne pomenijo posledic za društvo oziroma za kinologijo in niso vezani na funkcioniranje društva nasploh, aktivnosti v društvu ali v organizaciji društva, se ne smatrajo za disciplinski prestopek.
7. člen
Kršitelju je lahko izrecen samo eden od naslednjih ukrepov:
8. člen
Disciplinski postopek vodi in izreka disciplinske ukrepe Upravni odbor (v nadaljevanju UO). O disciplinskih ukrepih odloča na seji v skladu s statutom z večino glasov navzočih članov.
9. člen
Član je izločen iz vodenja in odločanja v določenem disciplinskem postopku:
Odločitev o izločitvi člana UO sprejme UO na predlog prizadetega člana, predlagatelja postopka ali kršitelja v disciplinskem postopku. Če je izločen predsednik, disciplinski postopek vodi tajnik.
10. člen
Disciplinski postopek se začne na pisno zahtevo člana ali članov SKH (v nadaljevanju: predlagatelj postopka), ki mora biti naslovljena na UO. Ce je prijava naslovljena na drug organ društva, jo ta nemudoma posreduje UO. Pobudo za uvedbo postopka lahko dajo: vsak član društva, vsak ki izve za disciplinsko kršitev člana društva ali vsak kinološki sodnik, funkcionar KZS in upravni ali strokovni organ KZS. Pisna zahteva predlagatelja za uvedbo disciplinskega postopka mora vsebovati ime, priimek in podpis predlagatelja, ime in priimek člana, zoper katerega se predlaga uvedba disciplinskega postopka in opis storjene kršitve z dokazi.
11. člen
UO mora o zahtevi za uvedbo disciplinskega postopka odločiti v 30 dneh s sklepom:
Zoper sklep pod 1. točko 1. odstavka tega člena lahko predlagatelj postopka vloži ugovor na Zbor članov SKH v 8 dneh. Zoper sklep pod 2. točko 1. odstavka tega člena ugovor ni dopusten. O sklepu pod 1. točko 1. odstavka tega člena mora UO obvestiti predlagatelja postopka, o sklepu pod 2. točko 1. odstavka tega člena pa kršitelja in predlagatelja postopka.
12. člen
UO mora kršitelju vročiti vabilo najmanj 8 dni pred napovedano obravnavo. Vsa vabila in sklepi se pošiljajo pisno. Oseba, ki vodi disciplinski postopek določi dan, uro in kraj disciplinske obravnave, na katero povabi poleg članov OU se kršitelja, predlagatelja ter priče in izvedence, če so potrebni.
Če oseba, ki vodi disciplinski postopek ugotovi, da je bil kršitelj na obravnavo pravilno vabljen in je v pa svojega izostanka ni opravičil ali opravičilo ni sprejemljivo, lahko sklene, da se obravnava opravi v njegovi odsotnosti. Enako se obravnava opravi v njegovi odsotnosti, če je izkazano, da vabljeni ni sprejel vabila kljub pravilnemu poskusu vročitve.
V primeru opravičenega izostanka, se obravnava preloži za razumen rok.
13. člen
Oseba, ki vodi disciplinski postopek prične disciplinsko obravnavo in razglasi predmet obravnave. Nato preveri, če so prišli vsi povabljeni, če niso, se prepriča ali so bila vabila vročena oziroma ali so vabljeni svoj izostanek opravičili. Na začetku disciplinske obravnave oseba, ki vodi disciplinski postopek prebere predlog predlagatelja o uvedbi disciplinskega postopka in izvede dokazni postopek. V dokaznem postopku se pozove kršitelja, da poda svoj zagovor. Po končanem zagovoru mu člani UO lahko postavljajo vprašanja. Ce je v postopku več kršiteljev, podajo zagovor posamično, s tern da kršitelj, ki se še ni zagovarjal, ne more prisostvovati zagovoru drugih kršiteljev. Po zagovoru vseh kršiteljev je možno tudi njihovo soočenje. Kršitelj in predlagatelj disciplinskega postopka lahko na obravnavi predlagata nove dokaze. Če UO presodi, da predlagani dokazi niso pomembni, jih zavrne in navede v zapisnik, zakaj so bili zavrnjeni.
14. člen
Kršitelju se mora dati možnost, da se izjavi o izpovedbah prič ali izvedencev. Če UO presodi, da je potrebno, lahko iz prostora, kjer teče obravnava odstrani priče in izvedence, dokler niso zaslišani.
15. člen
UO mora popolnoma in po resnici ugotoviti vsa dejstva, ki bremenijo kršitelja ali govore njemu v prid. Katera dejstva se štejejo za dokazana, odloči UO po svojem prepričanju in na podlagi vestne in skrbne presoje vsakega dokaza posebej in vseh dokazov skupaj.
16. člen
Oseba, ki vodi disciplinski postopek sme vsakogar, ki moti red in discipline začasno ali dokončno odstraniti z obravnave.
17. člen
Predlagatelj disciplinskega postopka lahko do konca dokaznega postopka predlog za disciplinski postopek razširi, dopolni ali spremeni. U0 v takih primerih oceni, če je potrebno obravnavo preložiti, da bi se lahko zbrali novi dokazi. Če predlagatelj disciplinskega postopka predlog pred končanjem postopka umakne, U0 postopek ustavi.
18. člen
O poteku disciplinske obravnave se piše zapisnik. Zapisnik piše- tajnik UO ali kateri izmed preostalih članov U0, ki ga določi oseba, ki vodi postopek. V zapisnik se vpise prisotnost navzočih, kraj in datum ter ura začetka in zaključka disciplinske obravnave, disciplinska zadeva, ime in priimek obdolženca. Zapisnik mora obsegati bistvene navedbe obtožbe in zagovora, izjave prič in izvedencev in druga pomembna dejstva. Kršitelj ima pravico prebrati celoten zapisnik, priče in izvedenci pa tisti del, kjer je vpisana njihova izjava. V kolikor kdo misli, da njihova izjava ni pravilno vpisana, ima pravico zahtevati popravek. Zapisnik podpišejo vsi člani UO in zapisnikar, ni pa treba, da ga podpišejo stranke v postopku.
19. člen
Ko oseba, ki vodi postopek ugotovi, da je dejansko stanje dovolj razčiščeno in ni več dokaznih predlogov oziroma so le ti zavrnjeni ali nepomembni za postopek, zaključi obravnavo. Nato sledi posvetovanje in glasovanje, ki poteka za zaprtimi vrati. Po posvetu in glasovanju UO razglasi svojo odločitev s katero lahko:
O odločitvah iz drugega odstavka tega člena mora U0 kršitelju in predlagatelju za uvedbo postopka-izdati pisno odločbo-v roku 1-5–dni po sprejeti- odločitvi , ki mora vsebovati izrek, obrazložitev in pravni pouk. Podpise jo oseba, ki je vodila postopek.
20. člen
Disciplinsko kršitev stori, kdor:
O odločitvah iz drugega odstavka tega člena mora U0 kršitelju in predlagatelju za uvedbo postopka-izdati pisno odločbo-v roku 1-5–dni po sprejeti- odločitvi , ki mora vsebovati izrek, obrazložitev in pravni pouk. Podpise jo oseba, ki je vodila postopek.
21. člen
Za hujše disciplinske kršitve je steti zlasti tiste:
22. člen
Za disciplinske kršitve se izreka praviloma opomine, v kolikor se kršitve po prejetem opominu nadaljujejo, se lahko izreče tudi javni opomin ali izključitev iz članstva društva. Za hujše disciplinske kršitve pa lahko UO izreče:
Če kršitelj povzroči škodo namenoma, se mu lahko naloži tudi povrnitev škode. Kršitelju se lahko izreče tudi prepoved uporabe vadbišča (razstavni ring, coursing teren) in društvene opreme. Dokončno izrečen in pravnomočen disciplinski ukrep javni opomin se objavi na uradni spletni strani društva.
23. člen
Kršitelj in vlagatelj zahteve za uvedbo disciplinskega postopka imata pravico ugovora proti odločitvi UO v roku 15 dni od prejema pisnega odpravka odločbe. Ugovor se vloži pri UO pisno. Če je ugovor naslovljen na drug organ društva, ga. ta. nemudoma. posreduje UO.. Ugovor mora vsebovati obrazložitev razlogov za ugovor ter datum in podpis vlagatelja ugovora.
24. člen
Prepozno vložen ugovor UO zavrže brez razpravljanja. Če ugovor ni bil vložen ali je bil vložen prepozno, postane odločba UO pravnomočna. Pravočasno vložen ugovor zadrži izvršitev odločbe UO. Na drugi stopnji o disciplinskih prestopkih odloča Zbor članov. Njegova odločitev je dokončna in zoper njo ni možna pritožba.
25. člen
Zbor članov resi pritožbo na enega od sledečih načinov:
Na Zboru članov o pritožbi nimajo pravice glasovati člani UO, ki so odločali v disciplinskem postopku in disciplinski kršitelj. Odločitev Zbora članov se vpise v zapisnik z bistveno vsebino obravnave. O odločitvi se mora izdati pisna odločba. Odločbo podpišeta delovni predsednik Zbora članov in zapisnikar. Odločba se s povratnico vroči predlagatelju in kršitelju.
26. člen
Postopek, ki je bil s pravnomočno odločbo končan, se lahko obnovi na predlog tistega, ki mu je bil izrecen ukrep kazni ali na predlog predlagatelja disciplinskega postopka v naslednjih primerih:
27. člen
Začetek in vodenje disciplinskega postopka zastara po šestih mesecih od dneva, ko se je izvedelo za kršitev in za kršitelja oziroma po dveh letih od dneva, ko je bila kršitev storjena.
28. člen

O izrečenih disciplinskih ukrepih se vodi evidenca. Ce kršitelj v dveh letih po pravnomočnosti odločbe, s katero mu je bil izrecen opomin ali javni opomin, ne stori novega disciplinskega prestopka, se ukrep izbrise iz evidence.

29. člen
Disciplinski postopek je za kršitelja praviloma brezplačen, društvo krije materialne stroške, UO opravi delo brezplačno. Ce kršitelj predlaga zaslišanje izvedencev in drugih prič, mora stroške tern udeležencem v postopku poravnati sam.
30. člen
Pravilnik začne veljati naslednji dan po sprejemu. Pravilnik se objavi na spletni strani društva.
Dol pri Borovnici, 22.04.2024